Agávový sirup
Původně se o tomto přírodním sladidle mluvilo v superlativech. Ale časem vědecké studie zjistily, že se jedná o omyl ve zdravé výživě. Proč?
Období pečení vánočního cukroví sebou nese i časté snahy po používání zdravějších alternativ k řepnému cukru. (O tom, že třtinový cukr není zdravější než řepný, je psáno v jiné části blogu.) Neustále ve svém okolí narážím na přesvědčení, že možnou náhradou by mohl být agávový sirup, jakožto přírodní sladidlo a tedy vhodná alternativa bílého cukru. Agávový sirup se prodává v obchodech se zdravou výživou, a to rovněž vede zákazníky k tomu, že se jedná o trend ve zdravé výživě. Bohužel tomu tak není. Naopak časté a nadměrné užívání agávového sirupu vede ke zdravotním problémům.
Co je agávový sirup
Sirup z agáve je přírodní sladidlo pocházející z Mexika. Jedná se o sladkou šťávu z kaktusu, která vytéká z listů po naříznutí.
Agávový sirup obsahuje mezi 70 až 90 % fruktózy, jedná se tedy o přírodní sladidlo s největším podílem tohoto jednoduchého cukru. Jinými slovy, agávový sirup je v podstatě vysoko-fruktózový sirup.
Fruktóza neboli ovocný cukr je monosacharid (obsahuje pouze jednu cukernou jednotku), který je přirozenou součástí některých potravin. Nachází se v ovoci, v medu, ale i v některých druzích kořenové zeleniny.
Fruktóza má vyšší sladivost než sacharóza (řepný či třtinový cukr), takže k dosažení požadované sladké chuti stačí menší množství. V potravinářství je fruktóza používána stále častěji jako sladidlo ve formě vysoko-fruktózového kukuřičného sirupu, protože výrobní cena je nižší než cena řepného či třtinového cukru.
Fruktóza ve výživě člověka
Látková přeměna fruktózy není závislá, na rozdíl od sacharózy, na inzulinu. Glykemický index (GI = hodnota, která „ukazuje“ rychlost přestupu glukózy do krve) je u fruktózy 20, zatímco řepný cukr má GI 70. Potraviny s vyšším GI zvyšují hladinu cukru v krvi velmi rychle a mohou tak zdraví negativně ovlivnit. Z tohoto pohledu byla fruktóza považována za vhodnější cukr než sacharóza. Proto byla ještě před několika lety fruktóza považována za sladidlo vhodné i pro diabetiky.
Bohužel se ukázalo, že lidské tělo není připraveno na zvýšený příjem fruktózy, který je důsledkem právě stále častějšího používání v celé řadě potravin díky nízké ceně. Fruktóza je metabolizována pouze v játrech. Nadbytečné množství fruktózy, která se nijak nevyužije pro vydanou energii, se mění velmi ochotně na tuky. Vysoký příjem fruktózy může zvýšit hladiny špatného LDL cholesterolu stejně jako může zapříčinit hromadění viscerálního (vnitřního) břišního tuku. Současné vědecké práce ukazují, že vysoký příjem fruktózy má vliv na rozvoj poruch metabolizmu (látkovou přeměnu) tuků (dyslipidemie), sacharidů (inzulinová rezistence), metabolického syndromu, onemocnění jater (nealkoholická steatóza jater), vznik hypertenze a zánětlivých reakcí v těle.
Náš organismus nedosahuje po příjmu fruktózy uspokojivého pocitu nasycení, takže nás nutí k další konzumaci potravin, a to především potravin bohatých na cukr. Zvýšená konzumace fruktózy tak bývá dávána do souvislosti se současnou epidemií obezity.
Poznámka: fruktózu konzumujeme i z ovoce, ale zde se nachází v malém množství a konzumujeme ji společně s vlákninou přítomnou v ovoci, takže tato kombinace je pro tělo vhodnější.
SHRNUTÍ
Fruktóza byla roky považována za zdravější monosacharid a doporučována lékaři pro slazení diabetikům, protože nezvyšuje hladinu krevního cukru (glykémii), ale její dlouhodobá nadměrná konzumace vede k inzulinové rezistenci a časem i k chronicky zvýšené hladině glykémie a hormonu inzulinu. V nejhorším případě může způsobit cukrovku.
Nadměrná konzumace fruktózy je dávána do souvislosti s obezitou, vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou škodlivých tuků v krvi, ztučněním jater a s poškozením ledvin.
Nadměrná konzumace agávového sirupu, který rozhodně nemá ideální složení, tedy představuje významné zdravotní riziko. Rozhodně tedy nemůžeme považovat tento sirup za zdravé sladidlo, jak je často u tohoto produktu marketingově deklarováno.
Příliš vysoký příjem fruktózy z průmyslově vyráběného jídla (oplatky, sušenky, čokolády, limonády, sirupy, džemy, zákusky, některé ochucené jogurty, kečupy, hotové salátové zálivky, alei i šunky, slaniny, uzeniny, limonády, radlery - ochucená piva, hotovky, fast foody atd.) je zdravotně rizikový.
Všímejte si, jaké potraviny nakupujete a čím jsou slazené!
Žádné komentáře:
Okomentovat