středa 8. prosince 2021

Jedlé kaštany

 Jedlé kaštany

 


Pečené jedlé kaštany si většina z nás spojuje s vánočními trhy, ale tato pochoutka bývala už na stolech našich předků a ve světě je často využívána k přípravě celé řady pochoutek. 

Kaštanovník setý (lat. Castanea sativa) je mohutný, listnaný teplomilný strom, který dorůstá až do výšky 35 metrů a dožívá se i několika stovek let. První stromy kaštanovníku setého se u nás začaly vysazovat již v 18. století. Dnes mezi největší pěstitele a zároveň evropské vývozce kaštanů patří Španělsko, Itálii a Francii. U nás se pěstuje zejména v teplejších vinařských oblastech, ale také na Šumpersku, Chrudimsku nebo v okolí Karlových Varů.

Nutriční hodnota

Plody jedlých kaštanů mají typickou specifickou chuť i vůni, vzdáleně mohou po upečení připomínat jemné oříšky. Jsou bohaté na vitaminy A, B a C. Zajímavý je obsah vitaminu C, který je pdajně srovnatelný s jeho obsahem citrónech. Jedlé kaštany mají nízký obsah cukru a tak si je mohou vychutnat i diabetici. V plodech jsou zastoupeny různé minerální látky jako např. draslík, fosfor, síra, hořčík, vápník, chlorid, sodík, železo, mangan, měď, zinek a další prvky.

 
Jedlé kaštany v gastronomii
 

Čerstvé plody mají trpkou chuť, proto se konzumují pouze po tepelné úpravě.

Nejznámější jsou pečené kaštany. Ale použít je můžete i do nádivky, při úpravě posvícenské husy. Američané dávají kaštanovou nádivku jako náplň do krocana na Den díkuvzdání. Vařené kaštany se podávají jako příloha k masu - zejména ke zvěřině. Velmi snadno lze připravit z pečených kaštanů kaštanové pyré jako přílohu k různým úpravám masa. Mohou se také přidávat do rizota, krupeta či při úpravě pohanky jako přílohy.

Vynikající jsou v rozličných cukrářských specialitách jako součást dortového těsta, dortových krémů, přidávají se do pudinků, chleba, pečiva, kaší i zmrzliny. 

Jedlé kaštany se používají i na výrobu takových specialit jako jsou sirupy a likéry. Na Korsice můžete ochutnat i kaštanové pivo či víno. 


Kaštanová mouka

Kaštanová mouka je přirozeně bezlepková, vhodná pro celiaky a osoby s bezlepkovou dietou. Mouka se mele ze sušených  kaštanů po oddělení slupky. Kaštanový mouka má nasládlou chuť a příjemnou vůni, je proto vhodná k přípravě sladkých moučníků, pečiva i chleba, ve Francii z ní však vyrábí také polévky i omáčky. Zajímavé je že první nugát byl kdysi vyroben v jižní Francii právě z kaštanové mouky, medu a karamelu. Najít můžete i recepty na přípravu chutných a zajímavých polévek a omáček.


Jak si upéct kaštany doma

Kaštany vložíme do vody a necháme je po dobu několika hodin nasáknout vodou, aby se nevysušily při pečení. Kaštany poté osušíme a z jedné strany nařízneme slupku křížem, čímž zabráníme tomu, aby kaštany při pečení popraskaly. 

Rozložíme je na plech a pečeme cca 20 minut při teplotě 180 až 200 °C. Jakmile se slupka otevře, je to znamení, že jsou kaštany upečené. 

Kaštany ještě trochu pokropíme vodou a zabalíme do utěrky, v které je stlačíme, aby popraskala ještě více slupka. Necháme je dojít ještě 5 minut v utěrce. Poté podáváme jako delikatesu nebo po oloupání z nich upravujeme další pokrmy.

 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Pečený králík na česneku

Pečený králík na česneku   Tento recept jsem dostala před mnoha a mnoha lety od tchyně. Králičí maso naložené několik hodin v másle s koření...