pondělí 7. února 2022

Vývoj, trendy a globalizace v kulinářství a gastronomii - 5. část

 Vývoj, trendy a globalizace v kulinářství a

 gastronomii - 5. část

 


Gastronomie po objevení Nového světa

Velkým zlomem v obohacení gastronomie o nové suroviny bylo objevení Nového světa, tedy Ameriky v roce 1492 Kryštofem Kolumbem. 

Na jídelníček se dostávají rajčata, brambory, kakao, vanilka, slunečnice, fazole, ale také chilli papriky a kukuřice. 

Koncem 16. století si v Evropě získalo velkou popularitu podávání kávy a čaje. 

V 17. století se gastronomie Evropy dočkala nevídaného rozkvětu. Hostiny pořádané šlechtou byly velkolepé a podobaly se divadelnímu představení. Ve šlechtických sídlech vznikaly velké kuchyně s příslušnými skladovacími prostory a vinnými sklepy. 

Chudí obyvatelé však žili z milodarů, navštěvovali levné krčmy s nabídkou omezenou na maso, chléb a již tehdy velice oblíbené pivo. Nejzávažnějším středověkým a raně novověkým problémem ovšem byla nejenom v gastronomii hygiena. 

 

Více o globalizaci v gastronomii si můžete přečíst v kapitole Šustová, K. Vývoj, trendy a globalizace v kulinářství a gastronomii. In odborná kniha: Jeřábek, T., Šefčík, V., Málek, Z., Burešová, P., Káčmar, S., Fišera, M., Šustová, K., Velichová, H. Management služeb, hotelnictví a cestovního ruchu III. KEY Publishing s.r.o. Ostrava, 2018, 95 s. ISBN: 978-80-7418-301-0.


 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Polská česnečka s vínem

Polská česnečka s vínem   Zajímavý recept z polské kuchyně s bílým vínem a medvědím česnekem, který můžete mimo jarní sezóny nahradit st...