Pohanka setá
Obr. 1 Kotlety z kaszy gryczanej neboli pohankové řízky
Mnoho předchozích let patřila pohanka k málo známým potravinám, v poslední době však zájem o ni prudce vzrůstá, a to nejen mezi vegetariány a makrobiotiky.
Pohanky jsou jednoleté a vytrvalé byliny. Mají bílé a růžové květy v hroznech a lichoklasech. Jejich plodem je nažka. Pohanka pochází z Himalájí odkud ji do Evropy ve 13. století pravděpodobně zavlekli tatarští bojovníci. Pohanka je mylně zařazována mezi obiloviny, ve skutečnosti se jedná o jednoletou rostlinu z čeledi rdesnovitých, která má podobně moučná zrna jako obilí. Na výběr jsou dva druhy pohanky, které se liší metodou zpracování. Pohanka má tuhé slupky, které se musí odstranit, což se děje buď mechanickou cestou nebo se loupe vysokou teplotou, což někdy způsobí nepříjemnou pachuť.
Semeno pohanky obsahuje draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek, vitaminy skupiny B a E. Nejvíce je tato obilnina ceněna pro vysoký obsah bioflavonoidu rutinu (vitamin P) obsaženého v semenech i slupkách, který podporuje vstřebávání vitaminu C. Navíc příznivě působí na cévy a celý cévní systém vůbec. Čaj uvařený z nati nebo slupek pohanky je velmi bohatý na rutin.
Pohanka v gastronomii
Je výborná jako příloha s oříškovou příchutí, kterou můžete kombinovat s masem, houbami, zeleninou nebo bylinkami. Pohanku je možné přidat do vývaru, polévek, do zeleninového salátu. Můžeme z ní připravovat pomazánky či kaše, hodí se i k zapékání. Je výtečná i nasladko, výborná je připravená jako zdravá snídaňová kaše s ovocem. V zásadě s pohankou můžete nakládat obdobně jako s rýží. Velmi oblíbená je v polské kuchyni, kde se často konzumuje jako příloha (obr. 2) místo rýže.
Obr. 2 Pohanku dušenou na cibulce můžeme podávat jako přilohu
Oblíbené jsou kotlety z kaszy gryczanej neboli pohankové řízky (obr 1). Připravují se na mnoho variant. Uvařenou pohanku promícháme např. se sýrem typu Feta, s brokolicí, mrkví apod. Placičky se obalují v trojobalu a smaží popř. pečou v troubě. Podávají se se zeleninovým salátem. Zde na blogu najdete i recept na kuře pečené v pohance (obr 3).
Pohanková mouka
Je jednou z nejvhodnějších, protože obsahuje výrazně vyšší množství vlákniny, vitaminů i minerálních látek. Je velmi vhodnou variantou při cévních onemocněních, obsahuje rutin, který má pozitivní vliv na cévy. Je bohatá na vitaminy B, E, C, zinek, měď selen, hořčík. Pohanková mouka se vyrábí v několika variantách - hladká, polohrubá i hrubá. Je velmi vhodná nejen pro celiaky, ale i pro diabetiky a osoby, které trpí chorobami trávicího ústrojí.
Použití pohankové mouky v gastronomii
Na přípravu zavářek do polévek, do vánočního či jiného cukroví. Pokud ji dáváme do těsta, je vhodné ji mísit v poměru 1:3 ve prospěch jiné mouky např. špaldové nebo bílé pšeničné. Výborně chutnají pohankové palačinky nebo lívance, neboť přidáním této mouky získávají jemnou oříškovou příchuť. Lze využít k pečení sladkých moučníků. Pohanková mouka se též přidává do těsta při přípravě blin, což jsou ruské lívance servírované například s rybami, kaviárem a zakysanou smetanou. Bliny mohou být podávané také na sladko. Pohanková mouka je součástí asijských soba nudlí, které jsou z tohoto důvodu vhodnější a na vlákninu bohatší náhradou za pšeničné či rýžové nudle. Nejvíce oblíbené jsou soba nudle za studena jako jedna z ingrediencí salátů, či jako součást vývaru.
Žádné komentáře:
Okomentovat