neděle 29. května 2022

Kamčatská borůvka

 Kamčatská borůvka


Kamčatská borůvka neboli Zimolez modrý (latinsky lonicera caerulea) - nenáročný keř poskytuje od konce května do půli června ovoce ve formě modrých bobulí, které připomínají vzhledem i chutí borůvky. 

Plody obsahují velké množství vitaminu C, A vitaminu P (rutinu). Jsou rovněž bohaté na antioxidanty a minerální látky železo, vápník, hořčík, draslík a fosfor. Zimolez můžete přidávat do salátů, jíst bobule samotné nebo si uvařit zimolezový čaj z květů nebo i z listů. Existuje celá řada různých druhů zimolezů a ne všechny jsou bezpečné nebo stravitelné, takže před konzumací dvakrát zkontrolujte, zda máte jedlou odrůdu.

Květy

Čerstvé květy zimolezu lze použít jako atraktivní ozdobu, nebo je lze usušit pro pozdější použití. Výborný je zimolezový sirup, který můžete používat jako sladké květinové sladidlo ideální do koktejlů, limonád a čajů. Stejně jako u mnoha jiných jedlých květin lze okvětní lístky infuzovat do lihoviny jako příchuť.

Listy

Listy jsou také jedlé, i když je většina nejí. Můžeme z nich vařit čaj, při jehož přípravě přidáme i lístky máty. Nebo můžeme přidat lístky i do salátů či jako jedlou dekoraci různých pokrmů.

 

Jak připravit čaj?

Zimolezový čaj je bylinný čaj vyrobený z květů rostliny. Čaj má krásnou bledou barvu, lehkou květinovou vůni a překvapivě sladkou chuť. Můžete z něj připravit ledový čaj tak, že hotový vychlazený čaj nalijete na led a přidáte snítku máty. Pro méně sladkou chuť můžete do čaje vymačkat citrón.

Čaj se používá při nachlazení, infekcích horních cest dýchacích, poruchách močení, bolesti hlavy, cukrovce, revmatoidní artritidě, někteří lidé jej používají k podpoře pocení. . Lidé s astmatem často používají zimolez ke zklidnění a pročištění dýchacích cest.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Propíchaná kefírová buchta

Propíchaná kefírová buchta Výborný moučník z kefíru pro milovníky čokolády a kokosu. Příprava je rychlá a výsledek je velmi chutný. Jen ka...