neděle 30. června 2024

Ovocné knedlíky z kynutého těsta

Ovocné knedlíky z kynutého těsta


Knedlíky z kynutého těsta jsou za mě nejlepší. Někteří se bojí přípravy kynutého těsta, že je údajně složité. Ale není tomu tak. Použijte kvalitní droždí a pokud máte doma robot, který se vás těsto prohněte, tak je toto těsto vlastně zcela bez práce. A výhodou je jeho univerzální použití a dostupnost surovin.

Recept je upravený podle: https://www.apetitonline.cz/recept/kynute-jahodove-knedliky

 

Suroviny

  • 500 g mouky pšeničné polohrubé + navíc na poprášení válu
  • 20 g droždí (nejlépe čerstvého váženého, prodávají často v pekárnách - je lepší než kostky z obchodu)
  • 1 čajová lžička krupicového cukru
  • 250 ml vlažného mléka
  • 1 vejce velikost M
  • 1 špetka soli
Na náplň a k podávání
  • asi 300 g drobného ovoce (maliny, ostružiny, jahody apod.)
  • 150 g rozpuštěného másla
  • 100 g moučkového cukru
  • 250 g najemno nastrouhaného tvrdého tvarohu nebo čerstvého sýru z minimlékárny Domašov Devět křážů
Tip: Použít k podávání můžete místo tvarohu i sýr cottage viz horní obrázek (ale nejlépe sýr ke konci doby trvanlivosti, kdy se smetana zahustí a sýr je hustější).


Postup:

Mouku prosejte do mísy, uprostřed udělejte důlek a rozdrobte do něj droždí, přidejte cukr a zalijte polovinou vlažného mléka. Jen velmi lehce promíchejte, aby vznikla řídká kašička. Do deseti minut by měl vzejít kvásek.

Poté přidejte zbylé mléko, vejce a sůl a zpracujte na nelepivé vláčné, spíše tužší ale vláčné těsto. Trvá to v robotu cca 5 až 10 minut (poznáte tak, že je těsto hladké, kompaktní, nelepivé). Při hnětení v ruce je zadělávání pracnější, trvá déle, cca 20 až 30 minut, opět hnětete tak dlouho, dokud těsto není hladké a v těstě se začínají tvořit puchýře.

Nechte na teplém místě hodinu kynout do zdvojnásobení objemu.

Těsto rozválejte na pomoučeném vále na centimetr silný plát a rádlem na pizzu z něj vykrájejte čtverce o velikosti cca 8 × 8 cm.

Do kazždého zabalte menší hromádku ovoce (velikostí odpovídající přibližně jedné jahodě), spojte rohy a konce čtverců k sobě, dobře těsto k sobě slepte a vytvarujte knedlík. Než se začně vařit voda, nechte knedlíky ještě na vále přikryté utěrkou dokynout.

Do velkého hrnce vlijte vodu, lehce osolte a přiveďte k varu.

Knedlíky vhazujte do vroucí vody, popř. je naběračkou podeberte, aby se nepřilepily ke dnu. Vařte je za mírného klokotu vody asi 8 minut. V průběhu varu je vhodné knedlíky opatrně promíchat a popř. i otočit. Hotové knedlíky jedne po druhém vyndávejte děrovanou lžící na mísu a ihned každý propíchněte vidlicí nebo vidličkou, aby vyšla ven pára a knedlíky zůstaly nadýchané a nesrazily se.

 


Obr. Ovocné knedlíky patří k létu i naší české kuchyni.

pátek 28. června 2024

Jogurtová polévka Spas

Jogurtová polévka Spas


Spas je tradiční arménská polévka vyrobená z jogurtu a uvařených pšeničných zrn. Chuť této jogurtové polévky je jemná s příjemným pocitem v ústech, vhodná pro dospělé i děti. Upravit chuť i texturu polévky lze snadno pomocí různých druhů zrn a bylinek tak, aby vyhovovaly vašim chuťovým preferencím. Spas je perfektní polévka, která vás zahřeje v chladném tmavém večeru, a můžete ji použít jako alternativu kuřecí polévky ke zklidnění příznaků nachlazení a chřipky.

V horkých letních měsících lze podávat i studená.

Je cenově dostupná, vyrábí se z jednoduchých surovin. Čas vaření polévky je 15 minut, doba vaření pšeničných zrn 45 minut.


Suroviny:

  • celá pšeničná nebo špaldová zrna - přibližně 1/2 hrnku

Tip: pokud nemáte rádi pšeničná zrna nebo nechcete trávit čas jejich vařením, můžete si udělat Spas s rýží nebo bulgurem. Použít lze i ječmenem. Polévku v podstatě zahušťujete přidáním většího množství obilí dle vašeho výběru, proto uvařené množství záleží na tom, jak máte rádi hustou polévku.

  • 2 1/2 hrnku smetanový bílý jogurt nebo hustá kysaná smetana - použijte tučnější výrobky, s nízkou tučností se při zahřívání snadno vysráží
  • 1/4 hrnku zakysané smetany
  • 1 vejce
  • 1 polévková lžíce mouky (může být hladká i celozrnná)
  • 2 hrnky vody
  • sůl, podle chuti

hrst petrželky, nasekané popř. čerstvý kopr, záleží na vaší chuti

Tip: můžete přidat místo vody i zeleninový nebo masový vývar, polévka získá výraznější chuť.

 

Postup:

  1. Zrna pšenice opláchněte je pod tekoucí vodou, vložte do hrnce a přidejte tolik vody, aby pokryla zrna asi 5 cm vysoko. Přiveďte k varu, snižte teplotu, přikryjte a vařte asi 40 až 45 minut, dokud nebudou zrna na zkus měkká. Sceďte je a dejte stranou.

  2. Pro přípravu polévky přidejte vejce do hrnce, kde budete polévku vařit. Vejce lehce rozmíchejte vařečkou.

  3. Přidejte k vejci mouku za neustálého míchání, aby nevznikly žádné hrudky.

  4. Jakmile je vejce a mouka vymíchaná dohladka přidejte jogurt a zakysanou smetanu. Míchejte, aby se suroviny dobře spojily. Poté přidejte dva šálky vody nebo vývaru.

  5. V této fázi můžete přidat pšeničné bobule, pokud chcete, aby se ještě víc dovařili doměkka. Pokud jste spokojeni s texturou vašich pšeničných bobulí, přidejte je na konci vaření.

  6. Postavte hrnec na sporák a začněte jej zahřívat, přičemž nezapomeňte často míchat. Přiveďte k varu. Pokračujte ve vaření asi deset minut, dokud polévka mírně nezhoustne.

  7. Přidejte nasekanou petržel (nebo například kopr) a, pokud jste tak ještě neudělali, pšeničné bobule. Polévku stáhněte z plotny a podávejte.

     Tip: v létě chutná polévka i podávaná zastudena.

     

Jogurtový koláč

  Jogurtový koláč Recept na jednoduchý koláč z jogurtu, Připravený je během chvilky a suroviny můžete mít stále v zásobě. Na povrch využijet...