Je třtinový cukr zdravější než řepný cukr?
Chemicky se jedná o sacharózu, tedy disacharid složený z jedné molekuly α-D-glukózy a jedné molekuly β-D-fruktózy. Sacharóza je obsažena v mnoha rostlinách, které si ji produkují jako rezervu energie.
Cukr se vyrábí jako potravinářská surovina v cukrovarech, a to především jako cukr:
- třtinový z cukrové třtiny
- řepný z cukrové řepy
Poznámka: termín „cukry“ v množném čísle se někdy ne zcela správně používá jako označení pro všechny sacharidy (k nimž potravinářský cukr také patří).
Cukrová třtina
Třtinový cukr se vyrábí z cukrové třtiny. Z Indie pocházejí i první zmínky o vaření sladké šťávy z cukrové třtiny v 5. století, odkud se v 7. století tato technika přenesla do Číny. Zahuštěná šťáva se nalévala do kuželovitých dřevěných nebo hliněných nádob, kde krystalizovala; tak vznikly homole cukru. Kolem roku 6000 př. n. l. se pěstování cukrové třtiny rozšířilo z Melanésie do Indie a Persie.
Do Říma se "saccharum" dováželo už v pozdní antice jako lahůdka a luxusní zboží. Po pádu Říma tento obchod zanikl a cukr přivezli až účastníci křížových výprav kolem roku 1100. Benátčané začali třtinu pěstovat v Libanonu.
Před objevením Ameriky se cukrová třtina pěstovala na španělských ostrovech ve východním Atlantiku. Španělé a Portugalci její produkci přenesli do svých kolonii v Novém světě v 16. století. Největší rozvoj výroby třtinového cukru umožnilo v 17. století až rozšíření otrokářství v Karibiku (zejména na Kubě, kde najdete i muzeum, které ukazuje těžké podmínky, za nichž otroci na třtinových plantážích dřeli). Výroba cukru zlevnila a do Evropy se začalo vozit velké množství tohoto sladkého pokladu. Cukr však stále zůstával luxusním zbožím a prostí lidé sladili výhradně medem.
Charakteristika třtinového curku
Třtinový cukr je typický svojí zlatavou až hnědou barvou. Jeho přirozenou součástí je melasa🔆 a díky tomu obsahuje minerální látky a vitaminy, jejichž množství je ale v třtinovém cukru z hlediska zdravé výživy zanedbatelné.
Třtinový cukr je chuťově výraznější, výborně se hodí do orientálních pokrmů, do ovocných salátů a výraznějších dezertů, ale rovněž do kávy a čaje pokud chceme docílit až karamelové příchuti či tmavší barvy pokrmů.
Na trhu si můžete vybrat z několik druhů třtinového cukru:
- cukr demerara se hodí do míchaných nápojů;
- cukr turbinado patří mezi ty světlejší a používá se ke slazení kávy nebo čaje;
- muscovado je nejtmavší variantou, jeho krystalky jsou větší než u běžného cukru. Používá se do dezertů s bohatou chutí, např. perníčků, kávových dezertů a dochucení orientálních pokrmů.
🔆 Melasa
Melasa je "odpad", který vzniká při rafinování
bílého cukru. Je to hnědá tekutina, sirup, jehož energetická hodnota je nižší než bílý cukr, ale i než ten třtinový. Obsahuje minerální látky, jako je
fosfor, vápník, železo, draslík, sodík, zinek, chrom, vitaminy ze skupiny B, vitamin
C, kyselinu listovou a nenasycené mastné kyseliny.
SHRNUTÍ
- Třtinový cukr je po chemické stránce stejný jako řepný
- jedná se v obou případech o sacharózu.
- Pokud se domníváte, že je zdravější variantou řepného
cukru, není tomu tak. Třtinový cukr je dražší, ale nějaké nutriční
benefity si jím nekoupíte. Nepodléhejte marketingovým trikům.
- Třtinový cukr můžete využít, pokud chcete dodat
pokrmům jeho výraznější až karamelovou chuť a barvu.
- Třtinový cukr není o nic zdravější než cukr řepný. I s jeho konzumací musíme být střídmí. Maximální doporučená denní dávka cukru je 50 g. Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje dokonce nepřekročit denní dávku cukru v množství 25 g.
Žádné komentáře:
Okomentovat