čtvrtek 9. prosince 2021

Kaki (churma) v kuchyni

 Kaki (churma) v kuchyni



Kaki, ovoce pocházející z jihovýchodní Asie, zejména z Číny, je dnes rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste také například v jižní části Ukrajiny. 

 

Kaki (nazývané také jako tomel či churma, ale rovněž známé pod názvy kakichurma, korejské mango, medové jablko, čínská švestka, orientální či asijský nebo japonský persimmon, šaronské ovoce) je plod ovocného stromu Tomelu japonského (Diospyros kaki). Botanický název druhu „Diospyros“ znamená „Diovo ovoce“. Sharon fruit je rovněž obchodní značka pro ovoce kaki.

Plody mají jasně oranžovou barvu, tvarem připomínají pomeranč nebo rajče a dorůstají do průměru 5 až 8 cm. Tvar plodů se liší podle kultivaru od kulovitého po zploštělý. Barva plodů může být světle žlutooranžová až tmavě oranžově červená.

 

Konzumace kaki

Celé ovoce je jedlé kromě semen a kalichu. Toto exotické ovoce je chutné jen dobře vyzrálé, má specifickou sladkou chuť (něco mezi broskví a melounem s nádechem vanilky). Málo zralé plody a zejména slupka mají svíravou trpkou chuť způsobenou vysokým obsahem taninů.

Prozrálost závisí na odrůdě ovoce. Pěstují se dva druhy: kaki fuyu, které lze jíst i s pevnou dužinou a hachiya kaki, bezsemenná odrůda, mající svíravější chuť, obsahující vyšší koncentraci taninu, kterou je lépe nechat prozrát až do měkké konzistence. Zcela zralá dužina je mazlavá, má až marmeládovou konzistenci.

Ovoce je možné nechat dozrát i v domácích podmínkách tak, že plody vložíme do papírového sáčku, do kterého přidáme jablko nebo banán, aby se vytvořil ethylenový plyn, který urychlí zrání. Sáček dobře uzavřeme a necháme při pokojové teplotě po dobu jednoho až dvou dnů než ovoce získá potřebnou chuť. Kaki lze rovněž na jeden den hluboce zmrazit, čímž také docílíme krémovité konzistence.  

 

 


 

Kaki v kuchyni

Kaki je velmi chutné samo o sobě, slupka se může konzumovat také, ale většinou se loupe. Další možností konzumace je rozříznutí plodu na polovinu, pokapání citrónovou nebo limetkovou šťávou a vybírání dužinu malou lžičkou.

Kaki se přidává do ovocných salátů, dezertů, zmrzlin, omáček a sladkých rýžových jídel. Skvěle se hodí na přípravu koláčů, dortů a moučníků. Vyrábějí se z něj šťávy, marmelády a želé. Oblíbené je i kaki sušené. Rovněž lze kaki využít k přípravě ovocného čaje. Americká gastronomická královna Martha Stewartová má na svém repertoáru lákavé recepty, včetně řeřichového salátu s tomelem a lískovými oříšky, bílého čokoládového chlebového pudinku a grilovaných tomelů s mascarpone.

 

Nutriční benefity kaki

Dužina obsahuje velké množství vitaminu C a až 20 % cukrů. Persimmony obsahují rovněž hodně beta karotenu a minerálních látek jako je sodík, hořčík, vápník a železo. Studie zjistily, že kaki obsahuje dvakrát tolik vlákniny než jablka. Navíc obsahuje  fenolické sloučeniny, které napomáhají odvrátit srdeční onemocnění.

Nadměrná konzumace málo zralých trpkých plodů, především na lačno, se nedoporučuje. Může vést ke vzniku zažívacích obtíží. 

 

 

 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Karbanátky z černé čočky a cukety

Karbanátky z černé čočky a cukety    Tento jednoduchý recept na cuketové karbanátky s černou čočkou uspokojí i milovníky masa. Podávejte j...