Nejlepší vánočka
Pro moji rodinu jsou vánoce spojedné s vánočkou k snídani nejen na Štědrý den, ale i další vánoční dny. Kdyby nebylo žádné vánoční cukroví, tak by nás to tak nemrzelo, jako kdyby nebyla vánočka. Máme rádi, když je těsto příjemně nasládlé, plné mandlí a rozinek, vláčně mazlavé konzistence. Peču tedy opakovaně vždy nejméně tři vánočky až do Tří králů .
Za ta léta jsem vyzkoušela spousty receptů na vánočku a mám v plánu sem postupně ty nejlepší dávat. Tento recept na cukrářskou vánočku jsem vybrala pro začátek, protože se velmi osvědčil a výsledná vánočka je dlouho vláčná, skvělé chuti, není to žádná drolivá suchá buchta, jakou znáte z obchodu. S běžně prodávanými vánočkami se doma upečená vánočka opravdu nedá vůbec srovnávat 😀
Ingredience na 1 vánočku
- 500 g hladké mouky
- 130 g krupicového cukru
- 120 g másla
- 5 žloutků
- špetku soli
- 50 g droždí
- 100 ml mléka
- 50 g mandlí
- 60 g kandovaného ovoce
- 100 g rozinek
- špetka vanilky
- špetka muškátového oříšku
- 1 vejce
- 50 g mandlí nebo mandlových lupínků
Postup
Do misky rozdrobte droždí, přilijte část vlažného mléka, přidejte lžíci cukru a mouky připravte kvásek. Prosetou hladkou mouku promíchejte s vykynutým kváskem, žloutky, nastrouhaným muškátovým oříškem, vanilkou, solí, sekanými mandlemi, kandovaným ovocem a rozinkami. Prohněťte a přilijte rozpuštěné vlažné máslo. Dobře propracujte na vláčné tužší těsto, které nechte vykynout. Těsto je nutné opravdu velmi dobře prohněst, nejlépe ve výkonném kuchyňském robotu, který vám ušetří poměrně namáhavé propracovávání těsta, které je těžší než běžná kynutá těsta např. na buchy či koláče.
Těsto nehte kynout na teplejší místě přikryté utěrkou či potravinářskou fólií. Kynutí kontrolujte a když je těsta v míse přibližně 2x více, tak můžete pokračovat ve zpracování na vánočku.
Rozdělte na 4 větší, 3 menší a 2 nejmenší části a vyválejte
z nich delší válečky. Ze 4 největších upleťte cop. Pleťte od středu k jednomu
a pak k druhému konci. Hřbetem ruky udělejte do středu copu rýhu a položte
do ní druhý cop spletený ze tří pramenů. Nakonec položte navrch cop stočený ze
dvou posledních pramenů a jejich konce zasuňte pod okraj vánočky (pokud děláte poprvé, tak doporučuji využít internet, kde najdete řadu ukázek, jak správně vánočku uplést).
Hotovou vánočku potřete rozšlehaným vejcem, posypte mandlovými lupínky, překrajte čistou utěrkou a nechte přibližně další 2 hodiny kynout (je třeba opět kontrolovat, těsto kyne velmi zvolna a může trvat až 150 minut než je vánočka správně nakynutá). Před upečením můžete zapíchat do vánočky špejle, aby lépe držela tvar (já dělám vždy tak, že dvě špejle vpichuji zvrchu těsta dolů na oba konce a jednu vpíchnu do středu vánočky). Pokud se stane, že se vánočka při pečení poněkud rozjede, tak si z toho nic nedělejte, na chuti jí to nic neubere.
Pečte při teplotě 180 °C 20 minut a dopékejte dalších 20 až 30 minut při teplotě 160 °C. Zkontrolujte, zde je vánočka ve středu upečená (zapíchněte špejli, zda je těsto suché). Vánočka musí být propečená, jinak po vytažení z trouby a zchladnutí těsto "spadne". Po upečení vytáhněte opatrně spojovací špejle a vánočku pocukrujte.
Poznámka: vánočka na obrázku dole je pečená ze 750 g mouky.
Žádné komentáře:
Okomentovat