Sezamové placičky
Tyto placičky jsou skvělé, ačkoliv převažuje v receptu slunečnice, chutnají po známých sezamkách. Sezamky jsou ale poměrně drahé. Podle tohoto receptu si můžete upéct levnější náhradu, velmi chutnou a vhodnější variantu k různým nezdravým sušenkám z obchodu pro případ, že vás honí nečekaný hlad či mlsná.
Suroviny
- 300 g slunečnicových semínek
- 200 g sezamových semínek
- 2 bílky
- ¾ hrnku třtinového cukru
Postup
Všechny suroviny smícháme dohromady, vytvoří se sypká směs.
Pokládáme hrudky velikosti polévkové lžíce (ne moc vysoké) na plech vyložený pečícím papírem.
Pečeme v troubě při 180 °C asi 12 až 15 minut. Po vychladnutí přeskládáme placičky do vhodné nádoby na uskladnění.
Sezamová semínka pocházejí z jednoleté rostliny Sezamu indického (Sesamum indicum), která roste v tropických oblastech. Největšími producenty jsou Indie a africké země.
Semínka obsahují přes 20 % bílkovin, přes 11 % sacharidů a přes 61 % tuků, z nichž významný je obsah omega-6 a omega-9 mastných kyselin. Významné je množství minerálních látek, především draslíku, hořčíku, zinku, železa foforu. Dostatečný příjem draslíku a hořčíku ve výživě má pozitivní vliv na funkci srdečně-cévního systému. Obsahují vitaminy skupiny B, vitamin A a E, karoteny, lecitin. Semínka obsahují také značné množství vlákniny (přes 11 %). Mají nízkou hodnotu glykemického indexu.
Nejčastěji se sezamová semínka používají na výrobu pasty tahini (rozmixované semínka s mořskou solí) a olejů. Semínka sezamu je možné používat k sypání pečiva, salátů, do kaší, smoothie anebo jako součást různých sladkých i slaných krekrů a sušenek.
Slunečnicová semínka pocházejí z jednoleté rostliny rodu Slunečnice roční (Helianthus annuus L.), která získala jméno podle řeckého boha slunce Helia. Rostlina pochází ze Severní Ameriky, v Evropě se začala pěstovat koncem 16. století.
Semínka slunečnice obsahují přes 20 % bílkovin (bohatých na síru, které jsou důležité pro řadu procesů probíhajících v lidském těle, včetně vývoje svalů a kostí), 20 % sacharidů a přes 51 % tuků. Obsahují významné množství draslíku, hořčíku, selenu fosforu, hořčíku, železa, zinku. Rovněž obsah vlákniny okolo 8 % je zajímavý. Jsou rovněž bohatá na polynenasycené tuky (omega-6), vitamin A, E a vitaminy skupiny B. Semena mají nízkou hodnotu glykemického indexu
Loupaná semínka nacházejí uplatnění ve studené i teplé kuchyni. Můžeme je přidávat do zeleninových salátů, do pečiva, pomazánek, najdou své místo i jako součást sušenek, kaší apod.
Žádné komentáře:
Okomentovat