pondělí 21. března 2022

Gastronomie Polska Historie polské kuchyně 1. část

 Gastronomie Polska

Historie polské kuchyně 1. část


Recept na sušenky z vařené mrkve zvané fafernuchy najdete zde na blogu.

Polská kuchyně byla ve velké míře ovlivněna změnami v politické sféře. Při pohledu na mapu je zřejmé, že hranice státu jsou geograficky dané na severu Baltským mořem a na jihu pohořími od Krkonoš po Karpaty. Ovšem západní a východní hranice státu se v průběhu staletí měnily, jelikož zde nejsou ani pohoří, vodní toky nebo jiné významné body v krajině, které by vytvářely hranici přirozeně. Proto bylo lákavé pro mnoho nájezdníků a vojsk, jako byli Mongolové, Turci, Švédi, Rakušané, Prusové či Rusové, útočit na zemi právě z těchto stran. Polsko bylo po staletí opakovaně dobýváno, okupováno a rozdělováno. V historii země byly útoky prokládány i diplomaticky vyjednanými sňatky a spojenectvími, což mělo široký vliv na kulturu a prospěch státu.

První zmínky o polské kuchyni dozvídáme ze zápisků římského historika Tacituse, který žil v 1. století. Polskou kuchyni popisuje slovy "prostšího druhu". Strava lovců, rybářů a zemědělců té doby sestávala z ječných, jáhlových či ovesných chlebů, ovesné kaše, mléka, sýrů, planých bobulí a ovoce, zvěřiny, ryb a drůbeže.  Zásadní vliv na polskou kuchyni měl také Karel Veliký, který kolem roku 800 sjednotil většinu evropských národů v jedno království. Kromě svých politických a diplomatických zásluh je známý i pro svůj vztah k bylinkovým zahradám a vinohradům, svým poddaným poskytoval rady také o výživě a stravování. Postupně se rozšiřovala domestikace zvířat a šlechtění domácích plodin, které postupně z jídelníčku vytlačily původní divokou zvěř a plané plodiny. Již od středověku v polském jídelníčku najdeme ryby, které nikdy na oblibě neztratily. V té době lidé jedli velké množství pstruhů, štik a kaprů, tedy druhy ryb, které byly, tak jako v dnešní době, snadno dostupné. V 10. století byly zaznamenány první dovozy potravin ze zahraničí. První doložený polský kníže Měšek I. byl  v roce 966 pokřtěn a první misionáři do země začali dovážet víno a olivový olej.

Kuchyně středověké Evropy byla napříč kontinentem velmi podobná, přičemž rozdíly byly dány převážně společenským postavením. Jídelníček vyšších tříd byl často složen z pečené zvěřiny připravované na velkém množství tuku, podávané s pivem, vínem či medovinou. Strava nižší třídy a nevolníků sestávala z kořenové zeleniny, luštěnin a jen příležitostně z masa. Exotické koření, které se do Evropy postupně dostávalo převážně díky křižáckým výpravám, bylo z počátku používáno pro léčebné účely a jídelníček tak příliš neobohatilo. Titíž autoři dále uvádějí, že první zásadní vliv na polskou kuchyni měla italská princezna Bona Sforza, která se roku 1518 stala polskou královnou sňatkem s králem Zikmundem I. Starým. Královna Bona Sforza do Polska přivezla zeleninová semínka a zkušené kuchaře a seznámila své polské poddané s mnoha novými druhy zeleniny a rostlin. Ačkoliv se zpočátku nesetkávala s všeobecným zájmem dvora o tyto pokrmy, jelikož panoval názor, že zelenina je vhodná jen pro zvířata a venkovany, postupně si zeleninové pokrmy našly své příznivce.

Kuchařský personál, který si s sebou přivezla do Polska, naučil místní královské kuchaře zeleninu zpracovat, a touto cestou se potom zelenina dostala na jídelníček dvora i prostých lidí. Díky tomu se také do polštiny dostalo mnoho polských názvů převzatých z italštiny: například květák, polsky kalafior, italsky cavalifiore; salát, polsky sałata, italsky insalata; brambory, polsky pomidory, italsky pomidori nebo citron, polsky limonia, italsky limone.

Některé zdroje zmiňujíjí, že královně Boně nelze připisovat všechny zásluhy za uvedení nových druhů zeleniny na polský stůl. Mnohé druhy zeleniny Poláci znali již před rokem 1518. Stejně tak uvedení polévkové zeleniny jako mrkev, celer a pórek, hromadně nazývané „włoszczyzna“, by se spíše než královně Boně mělo přisuzovat mnichům, kteří v té době působili v Polsku. Královna Bona se ovšem nepopiratelně zasloužila o rozšíření oblíbenosti citrusů, což je doloženo záznamy nákupů samotným králem Zikmundem I. Starým.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Levandulový sirup 2

Levandulový sirup 2   Pokud máte rádi domácí limonády, určitě vám přijde vhod levandulový sirup. Jeho výroba je docela snadná. Suroviny:...