Krásný nový rok 2023
přeji všem mým příznivcům 🍀
Nyní na konci roku, kdy v řadě domácností připravujeme obložené chlebíčky, mně nedá, abych tento recept neuvedla. Veky kupované v obchodě jsou rok od roku horší a horší kvality. Drobivé podivné rychle tvrdnoucí kusy "čehosi" bez chuti a vůně, které pokazí celkový dojem z ostatních surovin používaných k jejich obložení, i kdyby ty suroviny byly sebekvalitnější. Vyzkoušíte-li upéct veku podle receptu Florentýny, tak vlastně svým způsobem můžete výrazně ušetřit 😁 Upečená veka je totiž tak dobrá, že se dá, jak pravil můj syn, jíst jen tak bez ničeho 😀😁 A to už je, díky stávajícímu růstu cen všech potravin (uzenin, sýrů, bramborového salátu atd.), opravdu velká úspora 😀😁😀😁😀😁
Tento recept jsem převzala z webových stránek https://www.kucharkaprodceru.cz/. Text jsem upravila, fotografie jsou, tak jako všechny na tomto blogu, moje vlastní 😊
Suroviny na 2 veky
Postup
1. Droždí umístěte do menší misky, posypte cukrem a přídavekm lžíce mouky a přibližně třetiny vlažného mléka připravte klasický kvásek (to trvá asi 10 minut).2. Mouku smíchejte se solí a máslem nakrájeným na kostičky. Vložte do kuchyňského robota s hnětacím hákem a nechte minutu promíchat, vznikne suchá hrubá drobenka. K ní přilijte zbytek mléka a kvásek. Hněťte nejprve na nízkou rychlost, poté o stupeň nebo dva vyšší přibližně 8 až 10 minut. Vznikne hladké a hebké, téměř nelepivé těsto, měkké a poddajné jako vláčná plastelína.
Poznámka: zdá-li se vám na začátku hnětení těsto příliš suché, přilijte lžíci nebo dvě mléka. V případě, že je těsto naopak hodně vlhké, až se výrazně lepí na mísu i po několika minutách hnětení (zpočátku se lepit může, dokonce by se lepit mělo), přidejte trochu mouky. Přesný poměr vody a mouky je vždy otázkou kvality mouky. Tady vždy záleží na vašich pekařských zkušenostech. Ale jak se říká: "jedině praxe dělá mistra", takže se toho nebojte a věřte, že čím častěji budete pracovat s kynutým těstem, tím to pro vás bude snadnější.3. Uhnětené těsto vložte do mísy lehce vytřené olejem, zakryjte ho potravinářskou fólií, aby neosychalo, a nechte při pokojové teplotě kynout 50 až 60 minut, až získá dvojnásobný objem.
4. Plech na pečení vyložte pečicím papírem. Těsto vyklopte z mísy a rozkrojte ho na polovinu. Každou rukama vytvarujte do tvaru delšího obdélníku a ten přeložte na třetiny, čímž vznikne poněkud přesnější obdélník nebo čtverec. Válečkem rozválejte na ovál velký asi 35 x 25 cm.6. Zamotané veky potřete vodou🔆, zakryjte igelitem nebo přiklopte hlubokým plechem a nechte 25 minut kynout. Mezitím vyhřejte troubu na 190 °C. Máte-li dostatečně velký kámen na pečení, na který se vejdou obě veky, předehřejte si ho v troubě taky.
🔆Poznámka: v originále receptu je potřít vodou, ale mně se to neosvědčilo. Já pouze přikryji veky bavlněnou utěrkou a nechám kynout.
7. Vykynuté veky potřete vejcem rozšlehaným s 2 lžícemi vody (místo vejce můžete použít jen žloutek nebo bílek).
8. Vložte plech s vekami do trouby anebo veky i s papírem z plechu stáhněte na nahřátý kámen. Pečte 10 minut při 190 °C, potom stáhněte teplotu na 170 °C a ještě 20 až 25 minut dopékejte, až veky hezky zezlátnou a budou na omak zpevněné.
9. Upečené pečivo nechte vychladnout na mřížce.
Poznámka: pokud chci dělat menší chlebíčky, takové jednohubky, tak těsto rozdělím na tři díly a postupuji jinak stejně. Výsledné veky jsou užší a na jednohubky ideální.
Tininy marmeládové koláčky
Podle
tohoto receptu peču už léta. Vyšel kdysi dávno v tehdy nově vydávaném
časopise Tina. Koláčky potřebují tak týden rozležet, pak jsou křehké a
moc chutné. Spodní část ještě potírám polevou z mléčné čokolády.
Suroviny: cca 30 kousků
Postup:
V misce utřeme cukr, žloutky a tuk. Pak přidáme ostatní suroviny a vypracujeme těsto. Půl hodiny dáme do chladu.
Na plech klademe kuličky velikosti menšího vlašského ořechu, vytlačíme do nich jamku, naplníme tuhou marmeládou.
Tip: Plech s koláčky doporučuji před pečením umístit na chvíli do chladna, koláčky se ochladí a při pečení se pak neroztékají, ale zůstávají pěkně vytvarované.
Pečeme přibližně 15 minut při 170 °C.
Po vychladnutí spodek máčíme v čokoládové polevě.
Sádlovky
Koláčky ze sádla mají chuť po jemně hořké čokoládě a rozplývající se díky sádlu v ústech. Do důlku dávám marmeládu (takovou aby se neroztekla při pečení). Před pečením zdobím mandlí nebo čtvrtkou vlašského ořechu či celého lískového oříšku.
Suroviny: pro asi 55 kousků
Postup přípravy:
Z těsta vypracujeme kuličky, protlačíme důlek, do kterého dáme trochu marmelády (ta nemusí být) a půl mandle.
Pečeme v mírně vyhřáté troubě na 175 °C cca 8 až 10 minut (když se rozjíždí, přidáme do těsta ještě další mouku). Z dávky je asi 60 kusů.
Tip: doporučuji před pečením umístit plech se sádlovkami na chvíli do chladna. Při pečení se pak sádlovky tolik nerozjíždějí.
Kokosové trubičky
Trubičky:
Krém:
Postup:
Trubičky:
Vypracujeme těsto jako na linecké. Nezpracovávat dlouho, nebo se zapaří a těsto bude tvrdé. Já máslo strouhám nožem na jemné šupinky a pak přidám k mouce a ostanímu surovinám, dám do robota, kde krátce prohnětu na drobenku. Vyklopím na vál a rychle spojím do koule. Dáme do druhého dne do lednice odpočinout, ale stačí i jen několik hodin.
Krém:
Máslo
s cukrem ušleháme do pěny, vejce, kakao a cukr nad párou vyšleháme v
hustou pěnu. Po vychladnutí obě spojíme v krém. Krém připravuji podle
receptu uvedeného u včelích úlů, ke konci vmíchám kakao podle chuti.
Frgály 2 Suroviny: pro 4 frgály o průměru 30 cm 700 g polohrubé mouky 120 g másla nebo tuku (Hera) - používám máslo, je nejlepší 80 g mouč...