Italský chléb focaccia
Foccacia je italský chléb, uvnitř vláčný, vzdušný,
na povrchu s tenkou ultra křupavou kůrkou. Na jeho přípravu se používá
kromě mouky a droždí velké množství olivového oleje. Tento chléb je skvělým doplňkem pro všechny druhy zeleniny, ale také pro sýry a dipy, olivy a uzeniny.
Název focaccia pochází z římského „panis focacius“, což znamená „chléb z krbu“, což odkazuje na skutečnost, že focaccia se v římských dobách tradičně pekla na uhlí. Obvykle se ručně trhaly kousky a namáčely se do slaných polévek vyrobených z vody, octa a případně olivového oleje (v podstatě tak, jak nám servírují v řadě italských restaurací, když čekáme na jídlo).
Dnes se slané verze focaccie kombinují s rozmarýnem, šalvějí, česnekem, sýrem a cibulí, zatímco sladké druhy mohou být doplněny medem, rozinkami, cukrem a citronovou kůrou.
Focacciu můžete podávat se zeleninovým salátem jako lehké letní hlavni jídlo. Italové tento chléb často přikusují ke kávě místo sladkého dezertu. Určitě recept vyzkoušejte.
Suroviny:
- 500 g hladké mouky
- 42 g čerstvého droždí nebo 1 kostka droždí (popř. 1 sáček sušeného droždí)
- 1 lžička cukru
- 1 lžička soli
- 1 polévková lžíce tymiánu (před použitím promnout mezi prsty)
- 1 lžíce oregána (před použitím promnout mezi prsty)
- 300 ml vlažné vody
- 70 ml olivový olej
Tip: já raději používám čerstvé droždí. Ale pokud pracujete se sušeným, použijte celý sáček a jen ho zamíchejte do mouky. Příprava těsta se zjednodušší, protože odpadne přípravu kvásku.
- hrubozrnná sůl na plech a na povrchu focaccia
- olivy, rozmarýn, sušená rajčata
Postup:
1. Do misky prosijte mouku, přidejte lžičku soli, lžíci tymiánu, lžíci oregána (obojí lehce rozmělněte v dlaních) a promíchejte.
2. Pokračujte přípravou kvásku přímo v míse: udělejte uprostřed mouky malý důlek, do kterého rozdrobte droždí. Na droždí nasypte cukr, odměřte asi 25 ml vlažné vody a nalijte ji na droždí s cukrem. Lžící udělejte z droždí, cukru a trošku okolní mouky řídké těstíčko. Tento kvásek nechte v míse zakryté utěrkou 10-15 minut vzejít.
3. Přidejte 3 lžíce olivového oleje, nalijte zbytek vlažné vody a zadělejte hladké těsto. Nejlépe použít robot s háky. Pokud nemáte robot, je třeba těsto důkladě vařečkou propracovat, aby těsto bylo hladké, tvárné a jen velmi mírně lepivé. Nakonec těsto v míse upravte do hladké koule těsta. Přikryjte misku utěrkou a nechte přibližně 1 hodinu kynou.
4. Vykynuté těsto rukou v míse prohoďte a znovu upravte do koule.
5. Na větší plech nalejte asi 25 až 30 ml olivového oleje a rozetřete ho po celé ploše, kterou následně posypte hrubozrnnou solí (jen tak, aby byl plech solí lehce sem tam posypaný, aby výsledek nebyl příliš slaný, čili nedáváme souvislou vrstvu soli)).
6. Z propracovaného těsta udělejte na plechu vysypaném lehkce hrubozrnnou solí vyšší placku - rukama vyberte těsto z mísy a prohazováním a natahováním těsto postupně vytáhněte na placku. Nebojte se, těsto je sice lehce lepivé, ale je pružné a dobře se roztahuje.
7. Když máte placku na plechu, přikrajte povrch utěrkou a nechte těsto asi 30 minut kynout.
8. Předehřejte troubu na 200°C, spodní i horní ohřev.
9. Do nakynuté placky udělejte po celé ploše prsty důlky. Dále na povrch lehce přitiskněte olivy (mohou být celé i půlené, můžete je nakrájet na plátky, záleží na vaší oblibě). Můžete přidat nakrájená sušená rajčata, rozmarýn apod.
10. Celý povrch těsta lehce pokapejte olivovým olejem tak, aby se skoro zaplnily důlky (olej se při pečení vsákne to těsta). Plech umístěte doprostřed vyhřáté trouby a pečte přibližně 25 až 30 minut, dokud povrch lehce nezezlátne.
11. Podávejte ještě teplý, kdy je chléb nejlepší, nejkřupavější. Ale chutný je i studený.
Žádné komentáře:
Okomentovat